360 Derece Havadan Sis Dağı Yayla Şenlikleri

0
489

Sis Dağı Yayla Şenlikleri Türkiyenin en eski Festivallerinden biri olan Karadeniz yaylalarında yapılan horonun kemençe ile buluşma şenlikleridir. Karadenizin en çok bilinen ve en kalabalık şenliklerinden biridir.  İnsansız hava aracımız hezarfen ile alanı yukarıdan görüntülemeye çalıştık.

Şenliklere Nasıl Giderim?

Şenlik Alanı 1950 m yüksekliğinde bulunur. Yaylada çevre oba ve köylerden gelenler ile Sis Dağı Şenlikleri yapılmaktadır. Şenlikler Temmuz ayının 4. cumartesi gününde yapılır. Dağ üzerinde Temmuz ayına kadar kar erimez. Eynesil sahilden dağa doğru çıkan 8 km asfalt olmak üzere toplamda 33 km’lik köy yoluyla ulaşılmaktadır.

Kendi aracınız ile 
Ulaşım için daha çok iki güzergah kullanılır. Eynesil Ören Beldesi yolu, Şalpazarı, Geyikli ve Ağasar derelerini takip eden yol. Bunları dışında yakın çevre köylerde kendi belirledikleri patika yollardan ulaşırlar.

Sis Dağı Yayla Şenliklerinde Horon Halkası
Sis Dağı Yayla Şenliklerinde Horon Halkası

Tur Şirketleri ile
Trabzon’dan, Şalpazarı’ndan, Beşikdüzü’nden, Vakfıkebir’den buraya kalkan minibüs ve tur şirketleri bulunmaktadır.

Sis Dağı Yaylası’nda Konaklama

Yaylada telefon, elektrik ve su vardır. Konaklama hizmeti ve günübirlik ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yönelik tesisler bulunur.

Sis Dağı Yaylası turizm merkezi ve C sınıfı mili park ilan edilmiştir

Yaylaya çıkarken yol kenarlarında ve çıktığınızda arka sırtlara doğru şifalı olan yöresel adı çalıçilek (ligarba) olan blueberry (maviyemiş) ‘ten yemenizi özellikle tavsiye ediyorum. Çalı formunda olduğu çin kolayca toplayabilirsiniz. Çoğu hastalığın faydası olarka görülmekte ve kan değerlerini dengeleme özelliği bulunmaktadır.

Sandık Gölünü Görmeden Gelmeyin

Sandık Gölü ve Şelalesi son yıllarda özellikle Sis Dağı’na çıkan yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri haline geldi. Yayla bilinen bir yer olmasına rağmen yayladaki Sandık Gölü ve Şelalesi pek bilinmiyor. Burasının tabelası bile yok. Meraklıları sosyal medyadan veya internet üzerinden duyarak ancak güçlükle burayı bulabiliyor. Sandık Gölü’ne yaylaya çıkan yoldan kısa mesafe olan bir yürüyüş yolu ile ulaşabilirsiniz. Bu muhteşem doğa güzelliğini görmeniz en azından imkanınız var ise ayaklarınızı buz gibi suya sokmanız özellikle tavsiyemdir. Buranın hem tanıtılması hem de yerli ve yabancı turistlere sunulması gerektiğini düşünüyorum.

Sis Dağı Yaylası Sandık Gölü
Sis Dağı Yaylası Sandık Gölü

Sis Dağı Yaylası Fotoğrafları