3 Yılı aşkın bir zamandır izin kullanmamak gerçekten bünyeyi yordu sanıyorum. Farklı olsun diye tatil için Kıbrıs’a gidelim dedik eşimle. Fakat Olağanüstü Hal Dönemi olmasından ötürü işler rutin şeklinden farklı yürümekteydi. Devlet Memuru olarak ilk defa yurtdışına çıkacağımdan ötürü mevzu ile alakalı gram bilgim yoktu malumunuz. Kısa bir araştırma sonrası Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı bir genelgeye ulaştım. Malumunuz devlet memuruyuz o yüzden direkt olarak bizi ilgilendiren bölüme geliyorum.

Ordu-Giresun (Or-Gi) Havalimanı
Ordu-Giresun (Or-Gi) Havalimanı

Eşim ve oğlumla seyahat edeceğim için 15-15-10 olmak üzere toplamda 40 Kg bagaj hakkı verdi bize Pegasus. Resimde gördüğünüz üzere 200Gr ile yırttık 🙂

Pegasus 2 Yetişkin ve 1 Bebek İçin Toplam 40Kg Bagaj Hakkı Verdi
Pegasus 2 Yetişkin ve 1 Bebek İçin Toplam 40Kg Bagaj Hakkı Verdi

Devlet Memuru İseniz

Eğer devlet memuru iseniz yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin yer alması gerekiyor.
Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanlarında önce vize ihlal bölümüne gitmeleri gerekmektedir. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazısının ıslak imzali hali istenmektedir. Kurum yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor. Tüm evraklar tam ise, uçmasına izin veriliyor. Şayet yanınızda çocuğunuz var ise çocuk kime bağlı ise onun içinde kurumdan alacağınız olur da ismi geçmesi gerekiyor. Mesela oğlumuz Salih eşim üzerine kayıtlı idi fakat biz böyle bir durumdan haberdar değildik. Polis uyarınca aynen bizlerde olduğu gibi olura onunda ismi eklenmesi gerekiyormuş.

Bazı kurumlar bağlı bulundukları il müdürlüğü aracılığı ile bu belgeyi verebilirken bazı kurumlarda ise Genel Müdürlük oluru gerekebiliyor. Kıbrıs seyahati için havalimanında herhangi bir harç / vize bedeli ödemedim. Bazı kaynaklarda 15 TL gibi bir bedel ödememiz gerektiği yazıyordu.

Girne Liman Görüntüsü Özellikle Geceleri Mum Işıklarıyla Muhteşem Oluyor
Girne Liman Görüntüsü Özellikle Geceleri Mum Işıklarıyla Muhteşem Oluyor

Pegasus’un sitesinde yaz dönemi olduğundan uçuş saatinden en az 3 saat önce işlemlerinizi yaptırmak üzere havaalanında hazır bulunmanız gerekmektedir yazıyordu. Kıbrıs’a aktarmasız olarak Şalpazarı’na en yakın Ordu-Giresun Havalimanı’ndan bilet almıştım. Uçuş saati olan 12:40’tan yaklaşık 3 saat önce alana gittim fakat boşuna gitmişim esas kalabalık 11:30 gibi gelmeye başladı ve dış hatlar bölümü 12:00 gibi açıldı. İşlemlerimizi yaptık ve uçuşu beklemeye başladık.

Eşimle birlikte devlet memuru olarak çalıştığımızı gösteren olurları pasaport kontrolü öncesinde polis arkadaşlara verdiğimize bizlere A5 ebatında Pasaportsuz giriş ve çıkış formu verdiler. Kıbrıs’a indiğimizde ise yine kontrol sonrası aldığımız belgeler kaşelendi ve tarafımıza verildi.

Devlet Memurları ve Normal Vatandaşlar İçin Kıbrıs Pasaportsuz Giriş-Çıkış Formu
Devlet Memurları ve Normal Vatandaşlar İçin Kıbrıs Pasaportsuz Giriş-Çıkış Formu

Nüfus cüzdanıyla girilebilen Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’ne gidecek vatandaşların yukarıda bahsedilen evrakları yanlarında bulundurduğu sürece nüfus cüzdanlarıyla geçiş yapmalarına izin veriliyor.

Kıbrıs nasıl mı? Ona derinlemesine dalmak lazım, çünkü yazacak gerçekten çok şey var.

Devlet Memuru Olarak Kıbrıs’a Gideceklere Naçizane tavsiyeler:

  1. Eğer seyahat gününüz belirli bir gün ise mutlaka biletinizi önceden alın. Ben 13 Eylül’de olan uçuş için 25 Mayıs’ta Pegasus’tan bilet almıştım. Nitekim Eşim, Ben ve Oğlum Salih gidiş ve Dönüş biletlerimizi sadece 420 TL’ye hemde 4 taksitle aldım. Şimdi baktığımda bırakın bu fiyatı 500 liraya tek yön bilet ancak alabiliyorsunuz.
  2. Ercan Havalimanı gerçekten çok ilkel şartlarda çalışıyor mümkünse başüstü dolabına sığan el bagajı kullanın ve uçağa bagaj vermeyin nitekim yaklaşık 1 saat bagaj bekledik. Aynı anda 2 uçağın bagajı tek banttan verilince tam 1 saat önümüzden gelip geçen bagajları izleyerek akıl tutulması yaşadık. Sonrasında nasıl akıl ettiler ise yandaki bandı açıp diğer uçağın bagajlarını oradan vermek akıllarına geldi.
  3. 13 Eylül tarihi için konuşacak olursam uçaktan çıktığımda Kıbrıs tam 39 dereceydi ve adeta yanıyordu. Öyle ki esen rüzgar bile sıcaktı.