Yıllık iznimizi geçirmek üzere malumunuz Kıbrıs’a gitmiştik. Baldız ve Bacanak sağolsun orada çalıştığı için otelde kalmak gibi bir problemimiz olmamıştı. Ortalığı iyice izlemeye fırsat buldum. Başlıklara geçelim isterseniz.

Kıbrıs’ta Benzin/Yakıt Fiyatları

İstasyonlarda görebildiğim kadarıyla LPG bulunmuyor. Sadece 95/97 oktan benzin ve euro dizel seçenekleri mevcut. Güncel yakıt fiyatları (20 Eylül 2017) ise şöyle:

  • Benzin Litresi (95 oktan) : 3,71 TL
  • Benzin Litresi (97 oktan) : 3,91 TL
  • Mazot/Gaz Yağı Litresi : 3,43. TL
  • Euro Dizel Litresi : 3,51 TL
Kıbrıs'ta Benzin/Yakıt Fiyatları Türkiye'ye göre oldukça uygun
Kıbrıs’ta Benzin/Yakıt Fiyatları Türkiye’ye göre oldukça uygun

Fiyatlara baktığınızda Türkiye’ye göre çok uygun olduğunu göreceksiniz bence de Türkiye’ye göre ucuz olan tek şey Yakıt gibi görünüyor. Geri kalan her şey dehşet şekilde pahalı durumda özellikle yiyecek/içecek/gıda ve temel geçim malzemeleri. Gözünüzün görebildiği hemen her yerde meyhane ve kumarhane (casino) mevcut. Görebildiğim kadarıyla aile hayatı, komşuluk ilişkileri yok gibi. Bizde olduğu gibi çay, sohbet birbirine gelip gitmeler çalışan nüfustan ötürü bulunmuyor. Asgari ücret Türkiye’ye göre biraz yüksek (1850TL) ama bu tek başına bir tercih sebebi olmamalı.

Kıbrıs’ta Ulaşım

Eğer araç kiralayacaksanız veya arabayı siz kullanacaksanız şerit kullanımının Türkiye’nin tam aksine olduğunu (sol şeritten) ve araçların %95’inin direksiyonlarının sağ tarafta bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çember yani kavşaklarda sağdan gelenlere yol vermek mecburidir. Ehliyetiniz burada da geçerli dert etmeyin. 25 yaşından büyükseniz kolaylıkla araç kiralayabilirsiniz.

Kıbrıs'ta Belli Aralıklarla Elektronik Denetleme Sistemi Kurulmuş Durumda
Kıbrıs’ta Belli Aralıklarla Elektronik Denetleme Sistemi Kurulmuş Durumda

Görebildiğim kadarıyla taksilerin hemen hepsi üst sınıf mercedes araçlarından oluşmakta. Bir taksi çağırıp yakınlarınıza hava atmak için kullanabilirsiniz tabi. Ve üzerilerinde 4 kişilik olduğu yazıyor. Bunun dışında hemen çoğu yerde radar tabelaları bulunmakta. Yerine göre 50km/sa ve 65km/sa yazdıklarınız gördüm. Ve ilginçtir buna riayet ediyorlar burada bazen trafik bu sebepten ötürü zaman zaman yavaşlıyor. Hemen herkesin özel aracı olmasına rağmen, tıkalı bir trafik görmek çok zor.

Kıbrıs'ta Tüm Taksiler Mercedes Üst Sınıf Araçlardan Seçilmiş
Kıbrıs’ta Tüm Taksiler Mercedes Üst Sınıf Araçlardan Seçilmiş

Kıbrıs’ta Alışveriş

Kıbrıs’ta US Polo, LC Waikiki, Madame Coco gibi bilinen markaların mağazaları var. Çoğunu gezdim. Fiyatları Trabzon’a yakın ve biraz üstünde. Taksitte %10 ekliyorlar fiyatın üzerine ki bu durumu Türkiye’dede beğenmiyordum maalesef burada da mevcut. AVM Alışveriş ve Sosyal Yaşam Merkezi maalesef burada yok. Bizim Forum Trabzon gibi bir yer bulamazsınız Kıbrıs’ta. En azından ben aradım bulamadım 🙂

Kıbrıs’ta Gıda/Yeme/İçme

Kesinlikle Trabzon’a göre çok ama çok pahalı. İlginçtir Girne’de piyasaya göre en ucuz yer olarak gösterilen OYAK Ordu Pazarı’na gittiğimizde fiyatların uçmuş olduğunu gördüm. En ucuz olan yer burası ise gelin diğer yerlerdeki fiyatı siz hesaplayın. Migros, Carrefour görünümlü süpermarketler bol miktarda mevcut fakat fiyatlandırma onlarda da aynı hatta daha pahalı olabilmekte. Ben bu durumda şunu diyorum. Varsın benzin ucuz olsun yeme-içme bu kadar pahalı olduktan sonra yaşanılacak gibi biryer olmaktan çıkıyor. Zaten adada yaşayan insanların çoğu çalışan kesimden oluşuyor. Örnek olarak Popeyes tavuk restoranı Trabzon’a göre menülerde en az 10TL eklenmiş satıyor. En meşhur peyniri Hellim Peyniridir ama ne hikmetse bir türlü alışamadım sanırım Ağasar Yağlaş Peyniri ile Kıbrıs’ı tanıştırma zamanı geldi 🙂

Kıbrıs'a Şalpazarı'ndan Getirdiğimiz Taze Tel Peyniri ve Ağasar Yayık Yağı
Kıbrıs’a Şalpazarı’ndan Getirdiğimiz Taze Tel Peyniri ve Ağasar Yayık Yağı
Lefkoşa-Califorian Pizza (55cm boyutunda XXL Pizzasıyla Muhteşem)
Lefkoşa-Califorian Pizza (55cm boyutunda XXL Pizzasıyla Muhteşem)

Sabah kahvaltı için ekmek almaya çıktığımda ekmeklerin poşetli ve 2 günlük olarak üretildiğini gördüm ve ücretleri 1,25TL. Eğer Trabzon ekmeği veya Vakfıkebir, Şalpazarı ekmeği konusunda hassas iseniz burada ekmek yemezsiniz nitekim ekmek sünger performansı sergiliyor.

Koskoca adada ortalama 300Bin nüfus yaşıyor son sayıma göre. Uçaktan indikten sonra mümkünse telefonunuz sürekli olarak uçak modunda kalsın ve hiç kullanmayın çünkü sadece hava durumu güncellemeleri nedeniyle 400 TL fatura ödeyen arkadaşım var. Ercan havalimanında Telsim (Vodafone) ve KKTC Turkcell ofislerinden hat alarak kullanabilir ve adadan çıkarken kapatabilirsiniz. Ben sorduğumda Turkcell 70TL Vodafone 65tl idi. Paketlerin içerdiği dakika, sms ve internet Türkiye’ye göre oldukça az sebebi ise Türkiye ile iletişim olduğundan dolayı düşük tutmuşlar örneğin Türkiyede 1000Dk olan paket burada 200Dk seviyelerinde. Vodafone Kıbrıs’ta Güzel Kampanyalar Sunuyor

Kıbrıs’ta Pazar Anlayışı

Pazarların Türkiye’dekilerden pek farkı yok. Çarşamba günü Girne Belediyesi Açık Pazar mevcut. Fiyatlar ise hemen hemen bizim memleketimizdekilere yakın seviyede. Örnek verecek olursak; Meyvelerden Muz 5TL, Üzüm 5TL, Şeftali 6TL, Elma 6TL, Nar 3TL, Sebzelerden Patlıcan 1,5TL, Patates ve Soğan 1,5TL, Domates 3-4TL, Biber 3TL, Sarımsak Kilosu 10TL, Limon Kilosu 4TL

Kıbrıs’ta Elektrikli Cihaz Kullanımı

KKTC’de elektrik Türkiye’deki gibi 220/240V A/C 50Hz olup üç girişli prizler kullanılmaktadır. Elektrikli her tür eşyanızı rahatlıkla kullanabilmeniz için tüm marketlerde ikili prizleri üçlü prize çeviren adaptörler kolaylıkla ve ucuza temin edilmektedir. Türkiye’ye göre oldukça garip bir anahtar ve priz şekilleri mevcut.

Kıbrıs'ta Elektrik Prizleri
Kıbrıs’ta Elektrik Prizleri
Kıbrıs'ta Üçlü Elektrik Prizleri
Kıbrıs’ta Üçlü Elektrik Prizleri

Maalesef çoğu evde musluklardan akan suda tazyik yani basınç yok. Bu yüzden akan su ile işlerinizi görmeniz mümkün bile değil. Bu durum için en azından bizim kaldığımız binada anahtar ile su pompasına bağlantı yapmışlar. Anahtarı açınca basınçlı şekilde su geliyor. Sıcak su ihtiyacı içinse heater(ısıtıcı) denilen sistem mevcut. Yine anahtarı açtığımızda sıcak su geliyor fakat elektrik faturalarını kabartmaktan başka bir işe yaramıyor. Siz yine de elinizin altında bir elektrikli şofben bulundurun.

Isıtıcı (heater) ile sıcak su ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz.
Isıtıcı (heater) ile sıcak su ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz.
Su pompası ile basınçlı şekilde su elde edebiliyorsunuz.
Su pompası ile basınçlı şekilde su elde edebiliyorsunuz.
Suların basınçlı akması normal şartlarda belediyelerin sorumluluk sahasına girmesi gerekirken Kıbrıs'ta apartman sakinleri kendi çözümlerini bulmuşlar
Suların basınçlı akması normal şartlarda belediyelerin sorumluluk sahasına girmesi gerekirken Kıbrıs’ta apartman sakinleri kendi çözümlerini bulmuşlar

Kıbrıs’ta Hava Durumu

Uçaktan indiğimizde kaptan 39 derece demişti dışarısı için haliyle rüzgar bile sıcak esiyordu. Kendimi Ercan Havalimanı’na zar zor attım. Gündüz gerçekten çok sıcak ama gece olduğunda nedendir bilinmez dehşet bir şekilde soğuk esiyor. Hemen her evde klima olduğundan gündüz sıcakları kimsenin umrunda değil tabi. Sorduğumda burda kış diye bir mevsim olmadığını gördüm ama soğuk oluyor tabi nitekim karşıya baktığımız yer Beşparmak Dağları’nın etekleri. Dış mekanlarda ve restoranlarda dev boyutlu vantilatörler mevcut.

Kıbrıs Karpazlar Plaj Görüntüsü
Kıbrıs Karpazlar Plaj Görüntüsü

Geçenlerde Kıbrıs’ın en uç noktası DipKarpaz’a gidelim dedik. Deniz desen muhteşem plaj desen muhteşem tek bir farkla suyu çok ama çok tuzlu gözlerim dahil muhtelif tüm organlarım bu tuzdan nasibini aldı. Karpazlardan sonra Eşeklerin yoğun olduğu ve ekmek vermediğimiz takdirde yolumuzdan çekilmediği tepeye çıktık. Hemen her taraf tarih kokuyor restorasyonlar aslına uygun yapılıyor gördüğüm kadarıyla.

Kıbrıs Dipkarpaz Magosa'da Bulunan Eşek Adası
Kıbrıs Dipkarpaz Magosa’da Bulunan Eşek Adası

Eğer Aquapark kullanmak istiyorsanız Girne’ye çok yakın Acapulco otel var gerçekten çok büyük bir aquapark. Otel dışından müşteri kabul ediyor. Giriş kişibaşı 40TL ve anakapıda Kredi kartı ile ödeme mevcut. Kıbrıs’ta çok fazla boş arazi var ancak buralar tarım, gayrimenkul olarak değerlendirilmemiş sebeplerini bilemiyorum. Geçerli para birimi Türk Lirası, yani yabancılık çekmeyeceksiniz.  Sahil kesimleri oldukça güzel, özellikle Girne’nin plajları harika desem yalan olmaz sanırım.

Girne Acapulco Otel Aquaparkı
Girne Acapulco Otel Aquaparkı

 

Birleşmiş Milletler Ara Bölge ve Kıbrıs Rum Kesimi
Birleşmiş Milletler Ara Bölge ve Kıbrıs Rum Kesimi

Yine Fotoğrafta göreceğiniz örülmüş tellerin diğer kısmı ise iki tarafı birbirinden “koruyan” Birleşmiş Milletler yönetimindeki ara bölge ve sonrası Kıbrıs Rum Kesimi. Oradan Kıbrıs’a girmek serbest iken biz Avrupa Birliği ülkesi olmadığımız için bize yasak haliyle.

Bahsetmeden Geçemeyeceğim

Maşallah ev ve villa inşaatları çok fazla. Trafikteki özel araç sayısı da her geçen gün artıyor ama gerek trafiğe çıkan inşaat araçları gerekse yolların tek şerite düştüğü yerler gerçekten trafikte insanın sabrını zorluyor. 1 km yolu 30dk gibi sürede gidiyorsunuz neredeyse.

Tatilim boyunca Lefkoşa, Girne dahil oldukça yer gezdim ikamet olarak Girne Alsancak’ta kaldım. Alsancak Girne’ye 12km uzaklıkta ve gidiş-geliş tek şerit yoldan ibaret. Her şehirde olduğu gibi mesai giriş çıkış saatlerinde oldukça tıkalı bir trafik oluyor. Seyahat planınızda bu detayı atlamamanızı öneririm.

Mesai giriş-çıkış saatlerinde tek şeritli trafik çok zamanınızı alıyor.
Mesai giriş-çıkış saatlerinde tek şeritli trafik çok zamanınızı alıyor.

Yer yer olsada Girne’nin büyük kısmında altyapı problemi olduğundan sebep çok kötü koku ile karşı karşıya kalabilirsiniz. En olmaması gereken yer turizm açısından en değerli yer olarak gördüğüm Girne Limanı ve Atatürk heykeli civarı çok kötü şekilde kokuyor. Umuyorum ki belediye buna bir çözüm bulur.

Çeşme suyu içilmiyor, bir çok hazır su firması var o sular içilebiliyor. Onlarında çoğu doğal kaynak suyu değil üzerlerinde İşlenmiş İçme Suyu yazıyor yani bildiğiniz fabrikada basıyorlar minerali. 19lt damacanalar 3,5TL ile 6TL arasında değişiyor satın aldığınız yere göre. Kıbrıs’ta ağırlıklı memurlar ve öğrenciler yaşadığı için tenha bir şehir görüntüsü ile zaman zaman karşı kaşıya kalabilirsiniz.

Tatil süresince kaldığımız evin aylık kirası 1200TL. Ev Girne/Alsancak’ta bulunuyor. Tamamiyle dayalı döşeli sadece bavulunu alıp gelip yaşayabilirsin. Ev sahibi bonus olarak hem salona hem yatak odasına klima taktırmış. Bundan iyisi şamda kayısı yani. Bu fiyata Trabzon’da sadece bomboş ev veriyorlar kıymetini bilmek lazım. Evlerde güneş enerjisi mevcut ve yaz döneminde sıcak su ihtiyacı ve duş ihtiyacı bu şekilde çözülüyor. Şalterin altında bulunan tuşa bastığınızda su kendiliğinden ısınıyor ve duşunuzu alabiliyorsunuz.

Bir başka seyahat incelemesinde görüşmek üzere..