Oruxmaps arazi çalışmalarımda adeta elim ve ayağım gibi. Hem telefonuma hemde tabletime yükledim. Gerek ağaçlandırma gerekse yol etüdü gibi daha aklıma gelmeyen bütün arazi faaliyetleriniz için adeta biçilmiş bir kaftan. Bu program arazideki işinizi oldukça kolaylaştıracak ve araziyi daha iyi yorumlamanıza çok büyük katkı sağlayacaktır.

OruxMaps kullanımı zor olmayan ve her mühendisin tabletinde ya da cep telefonunda kurulu olması gereken bir program.
OruxMaps kullanımı zor olmayan ve her mühendisin tabletinde ya da cep telefonunda kurulu olması gereken bir program.

Boyutu küçük yaklaşık 16Mb yani telefonunuzda yer kaplamaz. İçinde çevrimiçi yani internet gerektiren ve çevrimdışı internet gerektirmeyen harita kullanımı yapabiliyorsunuz. İstediğiniz haritayı seçebilirsiniz. Orman işletme şefleri arkadaşlarımın yüklemelerini özellikle istiyorum. Bunun dışında doğa gezginleri, seyahat ve macera tutkunları için pusula başta olmak üzere muhteşem özellikleri mevcut.

Oruxmaps Uygulamasını Kurulması

Aşağıda verdiğim bağlantılardan Oruxmaps uygulamasını indirin. Telefonunuzda Bilinmeyen Kaynaklar için yükleme izni verilmiş olması gerekmektedir. İzin verdiğiniz takdirde kurulumu başarıyla yapabileceksiniz.

Android Cihazlarda Bilinmeyen Kaynaklar’dan Yükleme İzni Verilmesi

 1. Menü tuşunu ya da Uygulamalar bölümünü kullanarak AYARLAR‘a gelin.
 2. Güvenlik’e basın ve Bilinmeyen Kaynaklar (Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama kurulmasına izin ver) kutucuğunu işaretleyin.
 3. Telefondan telefona değişmekle beraber hemen hemen ayrı yerdedir. Mesela benim kullandığım Galaxy S6 Edge cihazımda Ayarlar > Kilit Ekranı ve Güvenlik altında bulunuyor.

İndirdiğiniz apk dosyasına tıkladığınızda bilinmeyen kaynaklar yükleme izni verilmemiş ise size sorar ve sadece bu yükleme için izin ver diyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz. Kullanımı kolay olduğundan menülere arasında zorlanmadan dolaşabilirsiniz.

Oruxmaps ile Uydu Görüntüleri Kullanımı

Programı kurduğunuz zaman cihazınız hangi dilde ise o dil ile açılacaktır. Türkçe dil otomatik olarak gelecektir. Programı indirdiğinizde ekranda harita altlığı olarak OpenStreetMap’i göreceksiniz. Google Haritalar, Uydu, Hibrit ve Arazi (Maps, Satellite, Hybrid ve Terrain) çevrimiçi haritaları, ESRI’nin çevrimiçi haritaları ve Yandex’in çevrimiçi haritalarını nasıl ekleneceğini aşağıda anlattım.

OruxMaps GPS’iniz ile yapabileceğiniz her şeyi mümkün kılan muhteşem bir yazılımdır. Yol kaydı başlatabilirsiniz. Yol kaydının istatistiklerini (en fazla yükselme, en fazla rakım, saatlik ortalama hız, en yüksek saatlik hız vs.) görebilirsiniz.  Arazide gezerken ara noktalar (waypoint) oluşturabilir, nokta fotoğrafı (geotagged photo) çekebilirsiniz. Rota oluşturabilir, yeni rotalar arayabilirsiniz. Hatta yol kaydınızı .kmz olarak kaydederek Google Earth programında açabilir, zamana göre yol kaydınızı izleyebilirsiniz.

Bunun için cihazınızda aktif bir internet bağlantısı gerekiyor. Veya başka bir makalede açıklamayı düşündüğüm uygulama ile sadece kendi ihtiyacınızı gören alanın zoom (yakınlaştırma) değerlerine göre uydu haritanızı kendiniz hazırlayabileceksiniz. Aşağıdaki dosyalardan onlinemapsources.xml dosyasının indirin ve cihazınızda Oruxmaps klasörü içindeki Mapfiles içine atın. Mevcut olduğundan üzerine yaz demeniz gerekmektedir. Bu işlem sonrasında Harita Değiştir > Online > World yolunu takip ettiğinizde yüklemiş olduğunuz çevrimiçi haritaları görebilir ve kullanabilirsiniz.

Oruxmaps ile çevrimiçi haritaları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz
Oruxmaps ile çevrimiçi haritaları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz

Ben orman meşçere haritaları yanında arazi kadastro haritalarınıda kullanıyorum. Arcmap ile açmış olduğum .ncz uzantılı netcad dosyalarını çevirerek oruxmaps ile kullanıyorum.

Oruxmaps ile kadastro haritalarınızı başarılı şekilde kullanabiliyorsunuz
Oruxmaps ile kadastro haritalarınızı başarılı şekilde kullanabiliyorsunuz
Oruxmaps ile Netcad .ncz uzantılı kadastro dosyalarının kullanımı
Oruxmaps ile Netcad .ncz uzantılı kadastro dosyalarının kullanımı

Bunun dışında Google Earth ile oluşturduğunuz .Kml ve .Kmz uzantılı dosyaları da sorunsuz şekilde Oruxmaps ile kullanabilirsiniz. Ben oluşturmuş olduğum kml dosyalarını Oruxmaps dizininde yer alan Tracklogs klasörüne atıyorum ve Menüde yer alan Yol / Rota Araçları > KML/GPX dosyası yükle bölümünden yükleyerek arazide sınır aplikasyonu yapabiliyorum.

Oruxmaps ile kml ve kmz uzantılı dosyalarınızı kolaylıkla yükleyebilirsiniz.
Oruxmaps ile kml ve kmz uzantılı dosyalarınızı kolaylıkla yükleyebilirsiniz.

Oruxmaps ile Amenajman Meşçere Haritamı Nasıl Kullanabilirim?

Azıcık uğraşmanız gerekecek ama emin olun değecek. Uğraşmayı sevmeyenler genelde Google Market’ten Carrymap uygulamasını yüklüyor ve Arcmap ile oluşturmuş olduğu .pdf uzantılı haritayı kullanıyor ki bence oruxmaps her anlamda carrymap’ten üstün özelliklere sahip.

 1. Öncelikle Arcmap programınızı açın ve meşçere haritanızı ortalayın. İsterseniz tamamını isterseniz ihtiyacınızı görecek olan bir kısmını ekranınıza oturtun.
 2. Unutmayın! eğer sorumluluk sahanız büyük ise birkaç parça halinde haritanızı yapmalısınız. Örnek olarak Şalpazarı şeflik alanı yaklaşık 30bin hektar ve tek haritaya sığıyor görsellerde gördüğünüz gibi.
 3. File > Export Map menüsünü kullanarak haritamızı .tiff formatında resim olarak dışarıya çıkaracağız.
 4. Açılan menüden Kayıt türü .TIFF seçilir. Resolution ne kadar yüksek yaparsanız o kadar kaliteli bir harita ortaya çıkar yakınlaştırdıkça görüntü bozulmaz fakat dosya boyutu da artar. Ben genelde 2000 DPI çıktı alıyorum.
 5. General sekmesinden Write World File seçin ve Yan sekmede Format bölümüne geçin Write Geo TIFF Tags seçili hale getirin. Kaydet dediğinizde .tiff uzantılı haritanız oluşmuş olacak. Sonrasında yolumuza OKMap programı ile devam ediyoruz.
Arcmap çözünürlük ayarını yüksek yaparsanız kaliteli görünür fakat dosya boyutu da artar.
Arcmap çözünürlük ayarını yüksek yaparsanız kaliteli görünür fakat dosya boyutu da artar.
Tiff formatına çevirirken Write Geo TIFF Tags seçmeyi unutmayın ki haritanız koordinatlı çıksın.
Tiff formatına çevirirken Write Geo TIFF Tags seçmeyi unutmayın ki haritanız koordinatlı çıksın.
 1. OKMap uygulamasını aşağıdan işletim sistemi sürümünüze uygun olan versiyonunu indirin. Çünkü 32bit ve 64bit fark ediyor. Programı açın. Üst menüden Utilities > Maps > Maps Tiling / Garmin Custom Maps menüsünü açın.
 2. Load a Map yazısı üzerinde klasöre tıklayın açılan pencerede sağ altta Geotiff seçimini yapın ve az önce Arcmap ile kaydetmiş olduğunuz tiff dosyanızı açın.
 3. Haritanız açıldığında Output format kısmından Oruxmaps seçimini yapın. Jpeg kalitesini 100 yapabilirsiniz. Mavi üçgen şeklindeki Generate butonuna tıklayın ve haritanızı kaydedin. Oluşan haritayı telefon veya tabletinizde Oruxmaps dizini altında mapfiles klasörüne atın sonrasında menüden seçimin yaparak haritanızı kullanın.
OKMap uygulamasını kullanarak Oruxmaps için harita oluşturabilirsiniz
OKMap uygulamasını kullanarak Oruxmaps için harita oluşturabilirsiniz

Oruxmaps için intenet bağlantısı gerekmiyor

Şayet haritalarınızı benim gibi önceden yapmış iseniz arazi şartlarında internet bağlantısı ihtiyacınız olmayacaktır. Bu şekilde en son yakınlaştırma seviyesine kadar cam gibi uydu görüntüsü alabileceksiniz.

Oruxmaps ile Google Earth Haritalarının İnternet olmadan kullanılması
Oruxmaps ile Google Earth Haritalarının İnternet olmadan kullanılması
Oruxmaps ile Orman Meşçere Haritalarının İnternet olmadan kullanılması
Oruxmaps ile Orman Meşçere Haritalarının İnternet olmadan kullanılması

Oruxmaps ile Nokta Atma

Oruxmaps kullanarak çalışma yaptığınız alanlara ilişkin nokta atabilir ve ilgili noktanın fotoğrafını çekebilirsiniz. Sonrasında bunları toplu şekilde düzenleyebilirsiniz.

Oruxmaps ile nokta atma ve nokta fotoğrafı çekme
Oruxmaps ile nokta atma ve nokta fotoğrafı çekme

Oruxmaps’i SD Kartınızda Çalıştırmak

Oruxmaps’i kullanmak için telefonunda yeterli yer olmayan kullanıcılar için sd kart üzerinden çalıştırmak mevcut. Bunun için öncelikle Ayarlar > Uygulamalar menüsüne girerek Oruxmaps uygulamasını seçelim. Uygulamayı karta taşı diyerek sd kartımıza taşıyalım. Dosya yöneticisi açılır. Sd kartta android/data/com.oruxmaps içerisine mapfiles klasörü atılır. Genel Ayarlar > Haritalar > Harita Dizini’ne girilir, sdcard yukarıdaki mapfiles klasörü 2 defa tıklanır.

Oruxmaps Kullanım Videosu

Simenli mahallesine Bal Ormanı projesi yaparken kaydettiğim videoyu izleyebilirsiniz.

Dosyaları İndirin