16 Temmuz 2011 · android ·  · · · · · ·

Öncelikle bilmeyenler için anlatmak gerekirse Recovery terimi geri döndürme(kurtarma) anlamına gelmektedir. Bilgisayarımızda olduğu gibi bu özellik android cihazlarımız içerisinde de mevcuttur. Bazı tema ve sistem uygulamalarını normal .apk şeklinde yükleyemediğimiz durumlarda uygulamaları  veya yükleyeceğimiz tema gibi sistem özelliklerini değiştiren uygulamaları cihazımızın sd kartına atarız ve cihazımızı recovery moduna alarak kolayca kurulumunu yaparız. Recovery moduna alma işlemi Galaxy Ace telefonlarda 2 şekilde yapılıyor. Sdk ile komut satırında adb reboot recovery ile veya telefonumuzu kapatıp menü tuşu ve açma-kapama tuşuna uzunca basma suretiyle recovery menüsüne gireriz.

önemli not

Şunu açık şekilde belirtmek isterim ki sitemde yazdığım tüm işlemleri (2.2.1 froyo yüklemek dışında) kendi telefonum üzerinde denemekteyim. Bu yüzden okudğunuz herşey emin olun ki çalışmaktadır. Başka site sahipleri gibi sağdan soldan bulup hit kaygısı amacıyla makale yazmamaktayım. Tabiki bende sizler gibi yüklerken az da olsa korku taşıyorum fakat işin sonucunda güzel şeyler görmeyi düşündüğümde bu korku istemeyerek te olsa ortadan kalkıyor. Nihayetinde riskli bir işlem yapmaktayız. Bunu bilmenizi isterim.

ClockWorkMod yükleme yapalım

Samsung Galaxy Ace GT-S5830 ile gelen mevcut recovery menüsü açıkçası çok fazla işlevsel değil. Adını daha çok Samsung Galaxy S üzerine yaptığın uygulamalar ile duyuran ClockWorkMod grubu sonunda Galaxy Ace içinde böyle bir girişim içinde bulundu ve ortaya güzel bir recovery menüsü çıktı. Aşağıda resmini göreceğiniz telefon benim telefonumdur ve gördüğünüz üzere işlem başarıyla sonuçlanmıştır. ClockWorkMod recovery uygulamasının en çok beğendiğim tarafı komple sd karta yedek alabiliyor ve sd kartınızı başka Galaxy Ace cihaza taktığınızda hemen sisteminizi ona kurabiliyor fakat cihazımı yeni formatladığım için bu özelliği denemedim. Bu şekilde hiç beklemeden ve tüm programları tek tek kurmak ile uğraşmadan kolayca yedeğinizi geri yükleyebilirsiniz.

yükleme talimatları

  • İndirdiğiniz ClockWorkModAce.zip dosyasının sd kartınızın ana dizinine atın
  • Cihazınızı recovery moduna alın
  • apply sdcard update seçeneğini seçin
  • Gelen menüden yüklediğiniz ClockWorkModAce.zip dosyasını seçin ve yükleyin
  • Reboot diyrek cihazınızı yeniden başlatın. Dilerseniz yeniden recovery moduna alın ve yüklediğiniz uygulamayı görün.

uygulamayı indirin

  Samsung Galaxy Ace GT-S5830 ClockWorkMod Recovery 7.556 kez indirildi